23.08.11 Zaščita slovenskega Krasa in mir kot temeljna družbena vrednota
Boris Pahor: Moramo ustvariti slovensko zavest - smo inteligentni in eden najbolj sposobnih narodov
Prof. dr. France Bučar: Reševanje Krasa je reševanje Slovenije, to pa moramo početi mi sami!
Mag. Radovan Žerjav: Rešitve za vsa aktualna vprašanja – zaščita Krasa, gospodarska kriza, stabilnost evra in Evrope - treba iskati najprej pri sebi in v Sloveniji – s povezovanjem in sodelovanjem
Trnovo pri Novi Gorici, 21. avgust 2011 -
Sinoči se je v poznih večernih urah v prostorih Mednarodne mirovniške fundacije Beli golob zaključilo omizje z naslovom »Zaščita slovenskega Krasa in mir kot temeljna družbena vrednota«, kjer se je na gostovanju na Primorskem mag. Radovan Žerjav pogovarjal s svojimi gosti: pisateljem Borisom Pahorjem, starosto slovenske politike prof. dr. Francetom Bučarjem, vodjo Civilne iniciative Kras Robertom Rogičem in ustanoviteljem Mednarodne mirovniške fundacije Beli golob Giannijem Rijavcem. Govorci so na omizju govorili o neustrezni vladni politiki glede zaščite edinstvene naravne in kulturne slovenske kraške krajine in ukrepih, ki bi se jih moralo sprejeti, da bi bila ta zaščita učinkovita, ter miru kot tisti družbeni vrednoti, ki ni nikoli samoumevna in katere stabilnost ali krhkost je tudi v današnjem času v globalnem svetu in težjih ekonomskih razmerah marsikje na preizkušnji in za katero se mora aktivno zavzemati tudi vsaka odgovorna politika.
Mag. Radovan Žerjav je v uvodu problematike zaščite slovenskega Krasa, za katero se sedanja slovenska vlada ni nikakor želela zavzeti z vsemi svojimi legitimnimi sredstvi, med katerimi je uporaba t. i. zaščitne klavzule v okviru EU, in za katero se je na ravni Državnega zbora RS aktivno zavzemala Poslanska skupina SLS, goste in prisotne vprašal: »Zakaj smo Slovenci tako neodločni, ko gre za zaščito naše zemlje?«